/
/
DOCKYARD / STOCZNIA – Bianca Prettau – wernisaż wystawy

DOCKYARD / STOCZNIA – Bianca Prettau – wernisaż wystawy

20240727 www komp

Cosma Gallery ma przyjemność ogłosić solową wystawę malarstwa pt. DOCKYARD/STOCZNIA – Bianca Prettau.
Wystawa będzie miała charakter otwarty i będzie się odbywać w naszej siedzibie oraz strefie relaksu w ogrodzie przy ulicy Grottgera 25 B w Gdańsku Oliwie.

Prezentując prace Bianca’i naszym celem jest przedstawienie, zaprezentowanie polskiemu odbiorcy niezwykle fascynującej postaci, jej dorobku oraz prac. W Polsce są już posiadacze dzieł Bianca, ale zależy nam, aby poprzez organizację wystawy umożliwić zapoznanie się z jej pracami szerszemu gronu odbiorców oraz umożliwić aranżację wnętrz z wykorzystaniem niezwykłych prac Bianca Prettau.

Organizator:
Cosma Gallery

Miejsce:
Cosma Gallery, ul. Grottgera 25 B w Gdańsku.
27 lipca, godz. 18.00​​​​​​​
*wstęp wolny
**wystawa będzie czynna do 9 sierpnia

Bianca Prettau
Urodzona i wychowana w Rumunii, w malowniczej krainie transylwanii. Matka włoszka, nauczycielka historii. Wykładała na uniwersytecie w Bukareszcie. Specjalizacja Art Deco. Wiele lat mieszkała we Włoszech, Paryżu, a obecnie od 5lat maluje i tworzy w Brukseli.
B.Prettau jest artystką, na którą duży wpływ wywarły tradycyjne zasady geometrii opisowej w rysunku architektonicznym, który jest jej głównym zawodem. Łączy te zasady z artystyczną interpretacją środowiska miejskiego, w wyniku czego powstają dzieła, które zawierają w sobie wyjątkową poezję.
Jej prace były wystawiane na całym świecie, począwszy od wystaw indywidualnych we Florencji i Brukseli, a następnie na biennale i targach sztuki, takich jak MAG Montreux, Carrousel du Louvre, ART Monaco i RIAF Rotterdam, a także w różnych galeriach sztuki. Jej prace były prezentowane w Contemporary Art Network w Nowym Jorku oraz w znanych magazynach poświęconych sztuce, projektowaniu wnętrz i stylowi życia, głównie w Condé Nast London.
Bianca Prettau stosuje charakterystyczną technikę, która odbiega od tradycyjnej pracy pędzlem, wykorzystując alternatywne narzędzia powszechnie spotykane w rysunku technicznym. Obejmuje to użycie linijki gradacji i szczególnie złożoną metodę konstruowania perspektywy stożkowej. Dzięki temu unikalnemu podejściu przekształciła tradycyjne użycie pędzli, tworząc nienaganne, czasem dziwne, czasem nostalgiczne miejskie krajobrazy. Te dzieła sztuki, skonstruowane poprzez artystyczne obliczenia z odrobiną geometrii, emitują świetlistość i zniewalają. Odnajdują piękno nawet pośród betonowej szarości miejskich widoków.
Jej dzieła często przekazują dyskretne, ale znaczące przesłania w odpowiedzi na dzisiejsze dramatyczne zmiany. Od poruszania kwestii środowiskowych w seriach takich jak “FILON” i “Eden” po badanie globalnej pandemii w małej serii “Bivouac”, a także przedstawianie lądowania na Marsie w serii “Marsrover”. Prettau łączy sugestywne techniki malarskie ze swoim miejskim tematem “Urban”, tworząc półabstrakcyjne prace, które przedstawiają szare peryferie, zmierzch na ulicach, panoramiczne lub powietrzne widoki ożywione migotliwymi światłami. Obrazy te, prezentowane na dużych płótnach, są coraz bardziej poszukiwane i kolekcjonowane na całym świecie.
Bianca Prettau mieszka i pracuje w Brukseli, gdzie nadal bada wzajemne oddziaływanie geometrii, miejskich krajobrazów i poetyckich interpretacji w swojej praktyce artystycznej.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email