/
/
Marek Okrassa – Wystawa prac Sopockiego Artysty inaugurująca otwarcie Cosma Sopot!

Marek Okrassa – Wystawa prac Sopockiego Artysty inaugurująca otwarcie Cosma Sopot!

Już chyba wszyscy nie możemy się doczekać, kiedy po długim okresie zamknięcia w naszych domach spotkamy się razem uczestnicząc w wydarzeniach artystycznych. Tak, tak to już niedługo! Przecież od początku maja rząd zapowiedział odmrażanie instytucji kultury, a także wielu innych gałęzi gospodarki. Od 4 maja otwarte zostały galerie sztuki i muzea – jednak wciąż działając z określonymi restrykcjami i w reżimie sanitarnym. Łagodzenie obostrzeń, które nastąpi w dniu 29 maja umożliwi nam rozpoczęcie wdrażania naszego programu wydarzeń kulturalnych na ten rok, a jest on bardzo bogaty i urozmaicony, o czym będziemy informować na bieżąco.

Już pierwsze wydarzenie z pewnością przyciągnie rzesze wielbicieli sztuki – oczywiście przy zachowaniu zasad sanitarnych i dbałości o zdrowie naszych odwiedzających. Na inauguracyjne długo oczekiwane otwarcie naszej Kawiarni Artystycznej Cosma Sopot zaplanowana została wystawa niezwykle znanego i cenionego sopockiego artysty Marka Okrassy. Marek Okrassa to malarz wielkiego formatu, którego dzieła cieszą się ogromnym uznaniem.

Niezwykle trafny opis twórczości tegoż artysty, przedstawił słynny gdański pisarz Paweł Huelle: Nawet krótki moment obcowania z obrazami Marka Okrassy pozwala nam uchwycić pewien charakterystyczny, świadomie przez niego wybrany system znaków i odwołań. Przedstawiając pędzący z zawrotna prędkością biały automobil, taneczną parę, czy jazzowego trębacza, operując podobnymi motywami w wielu wariantach i wersjach, młody artysta tworzy własny komentarz do naszej współczesnej tożsamości. Jesteśmy w samym środku masowego, konsumpcyjnego społeczeństwa, tyle tylko, że widzianego nie przez pryzmat obecnej agory – hipermarketu, ale początków tego procesu.

Będziemy więc niezwykle zaszczyceni mogąc zaprezentować dzieła tego ponadczasowego artysty w naszych sopockich  przestrzeniach wystawowych. Obrazy Marka Okrassy z pewnością niejednego z nas do pobudzą do refleksji nad ogromnymi zmianami zachodzącymi w społeczeństwach w obliczu pandemii. Koronawirus stał się bowiem wyzwaniem dla współczesnego społeczeństwa, a pandemia wpłynęła niemal na każdy element naszego życia, przyczyniając się do bezprecedensowych zmian we wzorcach społecznych, kulturowych oraz konsumpcyjnych.

MAREK OKRASSA (ur. w 1975 roku). Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Studiował malarstwo w pracowni prof. Henryka Cześnika i prof. Macieja Świeszewskiego. W 1999 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych z malarstwa i rysunku. Temat pracy pisemnej: Surrealizm we współczesnym malarstwie polskim, promotor: prof. Maciej Świeszewski, aneks z rysunku: prof. Maria Targońska.

W latach 2000-2002 prowadził zajęcia na studiach niestacjonarnych I stopnia, z zakresu realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, ilustracją prasową, grafiką projektową, plakatem, fotografią i serigrafią. Mieszka i pracuje w Sopocie, gdzie od lat współpracuje z Urzędem Miasta oraz Państwową Galerią Sztuki przy realizacji szeregu przedsięwzięć kulturalnych.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email