Jolanta Johnsson

Jolanta Johnsson

Ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie specjalizowałam się w grafice. Od tego czasu pracuję jako wolny artysta, a malarstwo i rysunek to techniki, które dominują w mojej pracy.
Tworzę kompozycje figuratywne i pejzaże. Poprzez symboliczne uproszczenia staram się poruszyć pytania egzystencjalne. Skupiam się na rzeczywistości, która mnie otacza, czyli istnieniu „współczesnego człowieka” żyjącego w dobie wielowymiarowych przemian.
Drugim centralnym tematem mojej pracy są krajobrazy. Interpretuję emocje, które wywołuje moje otoczenie, a zwłaszcza przyroda. Moje kompozycje czasami przedstawiają zobaczone układy i podziały. Często jednak obraz prowadzi mnie do bardziej abstrakcyjnych rozwiązań. W mojej pracy nad krajobrazami dominuje potrzeba upraszczania i podsumowywania, ale jednocześnie pracuję z różnymi teksturami, aby stworzyć żywy obraz. Portrety zajmują szczególne miejsce. Wyrazem twarzy staram się wyrazić prawdę o człowieku, cokolwiek to może znaczyć.
Malarstwo jest najważniejsze. Jednak grafika też domaga się swoich praw. Odkładam pędzle i idę do studia graficznego. Lubię pracować w technikach tradycyjnych, szczególnie w technice linorytu. Ale szukam też nietypowych śladów, tworząc matryce z różnych materiałów. Grafika to poszukiwanie. Chociaż pozwala na reprodukcję, ta cecha grafiki nie jest dla mnie najważniejsza. Drukuję małe nakłady.
Wydruk graficzny na dobrym papierze ma element szlachetności, niepowtarzalnego piękna. Uważam, że ręcznie wykonany wydruk graficzny przetrwa wszystkie nowe wynalazki w technologii druku. Techniki komputerowe, które są już szerzej stosowane przez artystów wizualnych, nie zdominują tradycyjnych metod.

Prace dostępne w Cosma Gallery

Galeria prac Artysty