Katarzyna Środowska

Katarzyna Środowska

Mieszka i tworzy w Warszawie. Zajmuje się malarstwem olejnym na płótnie.  Elementem kluczowym jej prac jest minimalizm i prostota formy.

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (Malarstwo i Rysunek) oraz Politechniki Warszawskiej. Należy do Mazowieckiego Związku Artystów Sztuk Pięknych. Bierze czynny udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych. Wiele jej prac znajduje się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

 

    „Malarstwo Katarzyny Środowskiej wypełnia spokój. W konsekwentnie tworzonej kreacji przestrzeni panuje ład i porządek geometrycznych podziałów oraz stonowanych barw. Charakterystyczny dla obrazów Artystki pejzaż, nie posiada zbędnych elementów. Są to zazwyczaj płasko malowane plamy spokojnego nieba i wody. Patrząc na te przestrzenie, niemal czuje się ciepło wakacyjnego dnia. Długa linia horyzontu ciągnie się przez płaszczyzny prac, dając poczucie pewnej kontynuacji. Tam, gdzie jeden obraz się kończy, zaczyna się kolejny.

    Prace Katarzyny Środowskiej tworzą niezwykle spójną całość, wzajemnie uzupełniających się syntetycznych układów. Płaszczyzny przenikają się, tworząc pole minimalistycznego, uproszczonego tła dla działań bohaterów. Można odnieść wrażenie, że ci żyją w tej ogromnej niedookreślonej przestrzeni i tylko czasem przekraczają granice płótna, dając się podejrzeć oraz uchwycić Artystce. Wrażenie to potęguje sposób malowania postaci – skupionych na swoich codziennych zajęciach, którym oddają się w pełni, zazwyczaj umieszczonych gdzieś z boku całej kompozycji, często stojących tyłem i patrzących w dal.

    Artystka doskonale posługuje się językiem figuracji, przetworzonym na potrzeby swojego oryginalnego stylu. Czystość formy jest elementem kluczowym dla malarskiego stylu Katarzyny Środowskiej. Widać to szczególnie w przypadku prac architektonicznych, będących na pograniczu abstrakcji. W tych pracach można zaobserwować coraz mocniejsze odejście od realizmu w stronę głębokiej syntezy.

Prace dostępne w Cosma Gallery

Olej na płótnie, wymiary 100x100cm
6,000.00
Olej na płótnie, wymiary 81x60cm
5,000.00
Olej na płótnie, wymiary 90x60cm
6,000.00

Galeria prac Artysty